Skip to content

1079 Crystal DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Apr 1, 1974

Property Information

Block1501.29
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,456
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
30%
Improvement Value:$221,900
70%
Total Assessment$317,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,789+5.2%
2024$5,503+5.1%
2023$5,238+0.4%
2022$5,215+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971