Skip to content

989 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 13, 2014

Property Information

Block1501.30
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,246
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
34%
Improvement Value:$196,600
66%
Total Assessment$298,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,438+5.2%
2024$5,169+0.5%
2023$5,143+0.4%
2022$5,120+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,246DeedBook 15879, Page 1065Recorded8/26/2014

Property Sale

Sale
$28,105
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971