Skip to content

985 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block1501.30
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,161
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
21%
Improvement Value:$371,800
79%
Total Assessment$469,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,555+6.6%
2024$8,023+15.5%
2023$6,949+0.4%
2022$6,918+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,161DeedBook 18368, Page 447Recorded3/16/2021

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 14265, Page 1492

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10376, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1969