Skip to content

957 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 20, 2013

Property Information

Block1501.31
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,723
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
26%
Improvement Value:$266,300
74%
Total Assessment$362,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,597+5.2%
2024$6,271+6.8%
2023$5,872+0.4%
2022$5,846+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,723DeedBook 15646, Page 1049Recorded9/24/2013

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4119, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1969