Skip to content

941 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block1501.31
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,548
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
31%
Improvement Value:$238,100
69%
Total Assessment$344,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,266+5.2%
2024$5,956+13.7%
2023$5,238+0.4%
2022$5,215+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,548DeedBook 19453, Page 581Recorded8/8/2023

Property Sale

Sale
$277,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 16477, Page 586Recorded8/12/2016

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 13222, Page 770

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 12228, Page 1830

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 10848, Page 1166

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4744, Page 671

Property Sale

Sale
$32,300
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971