Skip to content

1107 Crystal DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$27,435
Last Sale Date
May 20, 1971

Property Information

Block1501.32
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,494
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
29%
Improvement Value:$247,800
71%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,333+5.2%
2024$6,020+8.2%
2023$5,566+0.4%
2022$5,542+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$27,435
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971