Skip to content

1088 Wake Forest DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block1501.32
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,895
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
28%
Improvement Value:$254,900
72%
Total Assessment$352,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,426+5.2%
2024$6,109+4.3%
2023$5,859+0.4%
2022$5,833+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,895DeedBook 17258, Page 769Recorded10/3/2018

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,895DeedBook 16058, Page 1709Recorded4/20/2015

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4700, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1969