Skip to content

960 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$264,900
Last Sale Date
May 6, 2019

Property Information

Block1501.32
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,246
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
34%
Improvement Value:$194,100
66%
Total Assessment$295,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,374+5.2%
2024$5,108+5.0%
2023$4,867+0.4%
2022$4,846+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$264,900

From:

To:

Sq Ft1,246DeedBook 17468, Page 1040Recorded5/13/2019

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 14256, Page 1525

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 11332, Page 1379

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5430, Page 739

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 3846, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1971