Skip to content

948 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block1501.32
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,913
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
22%
Improvement Value:$374,100
78%
Total Assessment$479,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,724+5.2%
2024$8,293-4.6%
2023$8,690+32.7%
2022$6,549+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft1,913DeedBook 18632, Page 1553Recorded8/17/2021

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,913DeedBook 18371, Page 27Recorded3/17/2021

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 3645, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1971