Skip to content

1064 Culpepper DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2013

Property Information

Block1501.33
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,720
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
26%
Improvement Value:$272,900
74%
Total Assessment$367,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,699+5.2%
2024$6,368+11.1%
2023$5,734+0.4%
2022$5,709+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 10845, Page 1203

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5115, Page 610

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4513, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1970