Skip to content

904 Tudor DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jan 23, 2026

Property Information

Block1501.34
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5008

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,916
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
24%
Improvement Value:$305,900
76%
Total Assessment$401,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,319+5.2%
2024$6,957+13.4%
2023$6,135+0.4%
2022$6,108+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,916DeedBook 20278, Page 1297Recorded2/6/2026

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,916DeedBook 18228, Page 421Recorded12/28/2020

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4262, Page 764

Property Built

Built

Year Built: 1971