Skip to content

1109 Westlake DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 30, 2019

Property Information

Block1501.35
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5008

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,896
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
22%
Improvement Value:$346,800
78%
Total Assessment$446,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,136+5.2%
2024$7,734+6.4%
2023$7,272+0.4%
2022$7,240+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 3830, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1971