Skip to content

852 Tudor DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Oct 4, 2017

Property Information

Block1501.36
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5007

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,494
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
32%
Improvement Value:$220,800
68%
Total Assessment$322,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,878+5.2%
2024$5,588+6.5%
2023$5,245+0.4%
2022$5,222+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft1,494DeedBook 16938, Page 1459Recorded11/15/2017

Property Sale

Sale
$160,700

From:

To:

Sq Ft1,494DeedBook 16495, Page 142Recorded8/31/2016

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 13261, Page 870

Property Sale

Sale
$25,990
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970