Skip to content

881 Devenshire RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 13, 2011

Property Information

Block1501.36
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5007

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,896
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
24%
Improvement Value:$300,600
76%
Total Assessment$395,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,204+5.2%
2024$6,848+23.1%
2023$5,564+0.4%
2022$5,539+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 15002, Page 1724

Property Sale

Sale
$44,900
DeedBook 3661, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1971