Skip to content

864 Tudor DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Jun 29, 1979

Property Information

Block1501.36
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5007

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
33%
Improvement Value:$211,300
67%
Total Assessment$315,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,742+5.2%
2024$5,458+3.0%
2023$5,298+0.4%
2022$5,275+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 3834, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1970