Skip to content

880 Devenshire RoadToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 28, 2003

Property Information

Block1501.37
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5007

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,504
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
29%
Improvement Value:$237,900
71%
Total Assessment$333,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,080+5.2%
2024$5,780+9.3%
2023$5,288+0.4%
2022$5,265+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 11655, Page 1099

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 10187, Page 849

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5670, Page 65

Property Sale

Sale
$24,085
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970