Skip to content

872 Devenshire RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Oct 17, 2025

Property Information

Block1501.37
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5007

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,896
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
22%
Improvement Value:$333,900
78%
Total Assessment$428,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,810+5.2%
2024$7,424+14.7%
2023$6,470+0.4%
2022$6,442+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,896DeedBook 20175, Page 1941Recorded10/27/2025

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,854DeedBook 17930, Page 153Recorded6/18/2020

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14054, Page 870

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 13237, Page 925

Property Sale

Sale
$135,900
DeedBook 4992, Page 589

Property Sale

Sale
$28,040
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971