Skip to content

868 Peppertree DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block1501.38
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5008

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,116
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
24%
Improvement Value:$323,800
76%
Total Assessment$425,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,754+5.2%
2024$7,371+11.9%
2023$6,586+0.4%
2022$6,557+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,116DeedBook 18925, Page 660Recorded2/25/2022

Property Sale

Sale
$195,500
DeedBook 11145, Page 335

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 10193, Page 95

Property Sale

Sale
$30,490
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971