Skip to content

872 Peppertree DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
May 29, 2002

Property Information

Block1501.38
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5008

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,676
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
27%
Improvement Value:$267,600
73%
Total Assessment$366,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,676+5.2%
2024$6,346+16.3%
2023$5,456+0.4%
2022$5,432+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 10860, Page 1946

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 4405, Page 856

Property Built

Built

Year Built: 1971