Skip to content

881 New Jersey AvenueToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$25,330
Last Sale Date
Feb 10, 1971

Property Information

Block1501.38
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5008

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,565
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
32%
Improvement Value:$204,200
68%
Total Assessment$299,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,448+5.2%
2024$5,179+3.1%
2023$5,025+0.4%
2022$5,003+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$25,330
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971