Skip to content

1033 Roxbury LaneToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$27,490
Last Sale Date
Feb 19, 1971

Property Information

Block1501.39
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,488
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
27%
Improvement Value:$282,900
73%
Total Assessment$385,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,027+5.2%
2024$6,680+8.0%
2023$6,187+0.4%
2022$6,160+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$27,490
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971