Skip to content

880 Buffalo CourtToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block1501.39
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,332
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
23%
Improvement Value:$326,500
77%
Total Assessment$425,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,748+5.2%
2024$7,365+6.5%
2023$6,919+0.4%
2022$6,888+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,332DeedBook 18820, Page 481Recorded12/13/2021

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 16761, Page 86Recorded6/7/2017

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook 13467, Page 1638

Property Sale

SaleMulti
$329,000
DeedBook 12064, Page 1271

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971