Skip to content

1021 Roxbury LaneToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 27, 1998

Property Information

Block1501.39
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,246
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
39%
Improvement Value:$158,700
61%
Total Assessment$260,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,747+5.2%
2024$4,513+2.4%
2023$4,409+0.4%
2022$4,389+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5577, Page 120

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 3638, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1971