Skip to content

949 Quartz DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$47,900
Last Sale Date
Jun 16, 1976

Property Information

Block1501.39
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,896
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
26%
Improvement Value:$294,900
74%
Total Assessment$399,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,282+5.2%
2024$6,922+6.3%
2023$6,510+0.4%
2022$6,482+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$47,900
DeedBook 3531, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1971