Skip to content

1002 Goose Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 27, 2023

Property Information

Block1501.39
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,246
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
33%
Improvement Value:$194,500
67%
Total Assessment$290,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,290+5.2%
2024$5,029+7.4%
2023$4,682+0.4%
2022$4,661+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,246DeedBook 19344, Page 1919Recorded4/6/2023

Property Sale

Sale
$274,000
DeedBook 13671, Page 478

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4923, Page 479

Property Sale

Sale
$24,240
DeedBook 3159, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1971