Skip to content

1033 Hazelwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 6, 2006

Property Information

Block1501.40
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,246
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
33%
Improvement Value:$195,400
67%
Total Assessment$291,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,306+5.2%
2024$5,044+9.6%
2023$4,602+0.4%
2022$4,581+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 13248, Page 1705

Property Sale

Sale
$24,140
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971