Skip to content

1042 Roxbury LaneToms River, NJ 08753

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Nov 19, 2025

Property Information

Block1501.40
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,246
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
32%
Improvement Value:$198,200
68%
Total Assessment$293,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,339+5.2%
2024$5,075+6.2%
2023$4,780+0.4%
2022$4,759+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,246DeedBook 20219, Page 255Recorded12/8/2025

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 12805, Page 1209

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4663, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1971