Skip to content

985 Quartz DriveBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Apr 12, 2007

Property Information

Block1501.41
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,444
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
30%
Improvement Value:$228,900
70%
Total Assessment$327,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,971+5.2%
2024$5,676+19.3%
2023$4,757+0.4%
2022$4,736+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 13613, Page 1592

Property Built

Built

Year Built: 1970