Skip to content

896 New Jersey AvenueToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jan 2, 1996

Property Information

Block1501.41
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,896
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
23%
Improvement Value:$317,900
77%
Total Assessment$414,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,555+5.2%
2024$7,182+18.3%
2023$6,072+0.4%
2022$6,045+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5333, Page 748

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3536, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1971