Skip to content

908 New Jersey AvenueToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$399,500
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block1501.41
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,720
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
26%
Improvement Value:$273,200
74%
Total Assessment$369,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,723+5.2%
2024$6,391+15.4%
2023$5,539+0.5%
2022$5,514+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$399,500
Sq Ft1,720DeedBook 18807, Page 1291Recorded12/6/2021

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970