Skip to content

904 Cherry Cove CourtToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block1501.41
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,494
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
31%
Improvement Value:$235,700
69%
Total Assessment$341,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,222+5.2%
2024$5,915+5.5%
2023$5,606+0.4%
2022$5,582+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft1,494DeedBook 19015, Page 1828Recorded5/4/2022

Property Sale

Sale
$299,900

From:

To:

Sq Ft1,494DeedBook 16704, Page 88Recorded4/6/2017

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 15335, Page 556

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 4902, Page 514

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 4127, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1970