Skip to content

1045 Culpepper DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 24, 2017

Property Information

Block1501.42
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,658
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
25%
Improvement Value:$300,300
75%
Total Assessment$400,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,289+5.2%
2024$6,929+11.6%
2023$6,207+0.4%
2022$6,180+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,658DeedBook 16876, Page 780Recorded9/20/2017

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12740, Page 803

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4141, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1971