Skip to content

1037 Culpepper DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 30, 2014

Property Information

Block1501.42
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,746
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
25%
Improvement Value:$287,400
75%
Total Assessment$383,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,982+5.2%
2024$6,637+18.9%
2023$5,584+0.4%
2022$5,559+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,746DeedBook 15740, Page 952Recorded2/6/2014

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 12312, Page 667

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971