Skip to content

1036 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block1502.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,513
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
35%
Improvement Value:$189,800
65%
Total Assessment$291,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,314+5.2%
2024$5,051-0.5%
2023$5,078+0.4%
2022$5,055+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,513DeedBook 17489, Page 1228Recorded6/3/2019

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5757, Page 719

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5469, Page 431

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5214, Page 868

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960