Skip to content

994 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1928

Last Sale Date
Jan 14, 2024

Property Information

Block1502.01
Lot17.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,788
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
46%
Improvement Value:$194,000
54%
Total Assessment$362,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,342+5.4%
2024$6,016+21.4%
2023$4,955+0.5%
2022$4,933+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928