Skip to content

993 Dove StreetToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block1502.01
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,155
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
18%
Improvement Value:$414,800
82%
Total Assessment$506,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,229+5.2%
2024$8,773+9.4%
2023$8,021+6.2%
2022$7,549+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,155DeedBook 18075, Page 1253Recorded9/28/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 3736, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1975