Skip to content

1011 Dove StreetToms River, NJ 08753

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$403,500
Last Sale Date
Apr 25, 2025

Property Information

Block1502.01
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
40%
Improvement Value:$143,200
60%
Total Assessment$238,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,088+5.5%
2024$3,873-2.5%
2023$3,973+0.5%
2022$3,955+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$403,500
Sq Ft960DeedBook 19994, Page 698Recorded4/28/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960