Skip to content

841 Harvey RoadToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jun 5, 2024

Property Information

Block1502.03
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5002

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,700
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
24%
Improvement Value:$301,600
76%
Total Assessment$398,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,259+5.2%
2024$6,900+18.4%
2023$5,829+0.4%
2022$5,804+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,700DeedBook 19714, Page 170Recorded6/19/2024

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 16966, Page 721Recorded12/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 1961