Skip to content

815 Harvey RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 24, 2009

Property Information

Block1502.03
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5002

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
38%
Improvement Value:$150,200
62%
Total Assessment$242,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,410+5.2%
2024$4,192-2.6%
2023$4,306+0.4%
2022$4,287+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 14396, Page 1350

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5508, Page 667

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4283, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1960