Skip to content

834 Harvey RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$109,900
Last Sale Date
Apr 19, 1991

Property Information

Block1502.04
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5002

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,136
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
35%
Improvement Value:$174,700
65%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,893+5.2%
2024$4,651-1.4%
2023$4,717+0.4%
2022$4,696+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 4899, Page 660

Property Sale

Sale
$22,990
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960