Skip to content

830 Harvey RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$296,500
Last Sale Date
Sep 27, 2013

Property Information

Block1502.04
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5002

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,030
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
22%
Improvement Value:$336,900
78%
Total Assessment$431,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,865+5.2%
2024$7,476+17.5%
2023$6,363+0.4%
2022$6,335+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$296,500

From:

To:

Sq Ft2,030DeedBook 15658, Page 1031Recorded10/8/2013

Property Sale

Sale
$337,500
DeedBook 12546, Page 1967

Property Sale

Sale
$106,900
DeedBook 5609, Page 96

Property Sale

Sale
$120,500
DeedBook 4535, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1960