Skip to content

819 New Jersey AvenueToms River, NJ 08753

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block1502.04
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5002

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
37%
Improvement Value:$163,500
63%
Total Assessment$259,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,726+5.2%
2024$4,492-0.4%
2023$4,512+0.4%
2022$4,492+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 13764, Page 1789

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 10822, Page 1257

Property Built

Built

Year Built: 1959