Skip to content

810 New Jersey AvenueToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Sep 5, 2014

Property Information

Block1502.05
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
42%
Improvement Value:$148,200
58%
Total Assessment$255,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,647+5.2%
2024$4,418-1.5%
2023$4,486+0.4%
2022$4,467+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 15889, Page 1661Recorded9/10/2014

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4240, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1959