Skip to content

814 New Jersey AvenueToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Feb 2, 2021

Property Information

Block1502.05
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
38%
Improvement Value:$161,500
62%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,744+5.2%
2024$4,509+0.3%
2023$4,496+0.4%
2022$4,477+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000
Sq Ft960DeedBook 18325, Page 674Recorded2/19/2021

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 17048, Page 879Recorded3/9/2018

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12618, Page 909

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3710, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1959