Skip to content

818 New Jersey AvenueToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block1502.05
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,200
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
36%
Improvement Value:$179,400
64%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,070+5.2%
2024$4,819-4.8%
2023$5,063+0.4%
2022$5,040+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 17210, Page 1307Recorded8/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1959