Skip to content

834 New Jersey AvenueToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Jul 31, 1974

Property Information

Block1502.05
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,878
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
31%
Improvement Value:$231,600
69%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,861+5.4%
2024$5,559-3.1%
2023$5,739+0.5%
2022$5,713+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1959