Skip to content

1016 Dove StreetToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Nov 17, 2021

Property Information

Block1502.06
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,755
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
29%
Improvement Value:$239,700
71%
Total Assessment$339,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,186+5.2%
2024$5,880+8.2%
2023$5,436+0.4%
2022$5,412+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,755DeedBook 18789, Page 289Recorded11/22/2021

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 15248, Page 742

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5727, Page 491

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 4851, Page 554

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3750, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1961