Skip to content

1035 Bell StreetToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 1, 2007

Property Information

Block1502.09
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5002

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,598
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
26%
Improvement Value:$279,600
74%
Total Assessment$376,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,858+5.2%
2024$6,519+20.5%
2023$5,411+0.4%
2022$5,387+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 13738, Page 1370

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5197, Page 704

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 4443, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1962