Skip to content

1057 Bell StreetToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block1502.09
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5002

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,366
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
30%
Improvement Value:$221,800
70%
Total Assessment$316,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,769+5.2%
2024$5,484+11.5%
2023$4,920+0.4%
2022$4,898+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,366DeedBook 18773, Page 1195Recorded11/12/2021

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12919, Page 336

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 10650, Page 561

Property Sale

Sale
$25,230
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971