Skip to content

853 New Jersey AvenueBrick, NJ 08723

Built 1964

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 15, 2017

Property Information

Block1502.09
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5002

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,240
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
24%
Improvement Value:$338,300
76%
Total Assessment$442,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,054+5.2%
2024$7,656+15.3%
2023$6,641+0.4%
2022$6,612+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 16879, Page 943Recorded9/22/2017

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 10176, Page 1184

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5648, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1964